Staff List
If you want to contact a staff member, please email churchill@churchill-academy.org and address it for the staff member's attention.
Senior Leadership Team
- Mr Chris Hildrew | Headteacher
- Mrs Lucy James | Deputy Headteacher
- Mrs Frances Dawes | Deputy Headteacher
- Mr Ally Bigwood | Chief Operating Officer
- Mr Garaeth Davies | Assistant Head, Culture, Participation & Engagement
- Mrs Joanne Gill | Assistant Head, Teaching & Learning
- Mrs Lorraine McKay | Assistant Head, Designated Safeguarding Lead
- Mr Robert Morgan / Hannah Sheppard (job share) | Assistant Head, Head of Sixth Form and Careers Leader
- Miss Katie O'Malley | Assistant Head, Inclusion
If you would like to contact a member of the teaching staff, please do so through the My Child at School App or email churchill@churchill-academy.org.
Teaching Staff
Faculty of English
- Mr David Grimmett: Director of English (i/c KS4 English)
- Miss Katherine Allen
- Miss Iona Booth: Leader of Learning - KS3 English
- Miss Lily-Peg Burge
- Mrs Louise Creber
- Mrs Nadine Darwin
- Mr Chris Hildrew
- Ms Alexandra Homewood: Leader of Learning - KS5 English
- Ms Susan Marshall
- Miss Sophie Matter
- Ms Dee Parker
- Mr Jayesh Patel: Leader of Learning - KS4 English
- Miss Hannah Smith
Faculty of Science
- Ms Yolanda Chadwick: Director of Science
- Mrs Liz Bradley
- Mr Christopher Cooknell: Lead Teacher Physics
- Mr Declan Garrett
- Dr Alexis Hunter-Craig
- Mr Paul Linnitt: Leader of Learning - KS3 Science
- Mr James Molony
- Mr Chris Newell
- Mrs Leyla Pattison Lead Teacher Chemistry (maternity leave)
- Mr Martin Ramshaw
- Miss Marisa Sorrell
- Mrs Elizabeth Watson: Leader of Learning - KS4 Science
- Mrs Jenna Wilson: Leader of Learning - KS5 Science
Faculty of Mathematics
- Mrs Jenny Turner: Director of Mathematics
- Mrs Leonie Abbott
- Mrs Mandeep Churchouse
- Mr David Gale: Leader of Learning - KS3 Mathematics
- Ms Georgia Hunt Leader of Learning - KS5 Mathematics
- Mr Pete Jones
- Mrs Sophie Millner
- Mr Barney Rolph
- Miss Rebecca Sanders
- Mr Robert Skeen: Leader of Learning - KS4 Mathematics
- Mr Dan Thomas
- Mr Andrew Tinker: Leader of Outdoor Education
- Mrs Claire Walker
Faculty of Business, Computing and Social Science
- Mrs Jacqueline Davey: Director of Business, Computing and Social Science
- Ms Georgina Culley: Leader of Learning - Law and H&SC (KS4)
- Mrs Christina Greenslade
- Mr Craig Shaddick
- Mr Oliver Corke: Leader of learning - Psychology and H&SC (KS5)
- Mrs Lorraine McKay
- Mr Peter O'Connor: Leader of Learning - Computing & ICT
- Ms Hannah Sheppard: Deputy Head of Sixth Form
- Mrs Zoe Turner, Leader of Learning - Business Studies
Faculty of Humanities
- Mrs Helen Amer: Director of Humanities
- Mr Jon Bevan: Sixth Form Head of Year 13
- Miss Verushka Bogonosov
- Dr Richard Carpenter
- Mrs Alison Crocker: Director of PSHE and RE
- Ms Ella Davies
- Mr Garaeth Davies
- Miss Ellie Edwards
- Mrs Joanne Gill
- Mrs Alexandra Hayne
- Miss Katherine Hoare
- Mr Andrew Logan: Leader of Learning - History & Politics
- Mr Robert Morgan
- Mrs Rose North
- Mr Michael Sharp: Leader of Learning - Geography
- Mr Andrew Slater
- Mr Liam Smith: Sixth Form Head of Year 12
- Mr Nathan Waller
Faculty of Modern Foreign Languages
- Mrs Liesel Howe: Director of MFL
- Mrs Johanne Cattani
- Miss Gema Marquez-Hernandez
- Miss Charlotte Monard: Deputy Director of MFL
- Mr Jon Wilkinson
Faculty of Physical Education
- Mr James Hayne: Director of PE
- Mrs Alison Blackburn
- Mr George Davey
- Miss Laura Heyworth
- Miss Holly James: Deputy Director of PE
- Mr Paul Mason
- Miss Katie O'Malley
- Mr James Redman
- Mrs Chloe Taylor
Faculty of Performing Arts
- Mr Symon Buckley: Director of Performing Arts
- Miss Karen Bones: Leader of Learning - Drama
- Mr Stephen Bryant: Leader of Learning - Music
- Miss Vicki Cook
- Mrs Victoria Corke
- Mrs Shelley Lippe: Leader of Learning - Dance
- Ms Louise Mantle
- Mrs Lindsey Murphy
- Mr Jeff Spencer
Faculty of Art, Design and Technology
- Miss Sarah Tucker: Director of Faculty (job share)
- Ms Leanne Hodge: Director of Faculty (job share); Leader of Learning - Food
- Mrs Petra Bartosova
- Ms Liza Bessant
- Mrs Naomi Briffitt
- Ms Kaja Brockington
- Mr Brandon Butcher: Leader of Learning - Technology
- Ms Laura Capes
- Mrs Clare Coman
- Mrs Frances Dawes
- Mr Nigel Downing: Leader of Learning - Art
- Miss Tanya Leach
- Miss Alexandra Portch
- Mr Dan Tivenan
Support Staff
Student Services
- Mrs Agnieszka Moncur: SENCO
- Mrs Natalie Jones: Access Coordinator
- Mrs Joanne Dignum: Home Tuition Tutor
- Mrs Anne Graham
- Mrs Elizabeth Slocombe: Literacy Specialist Teacher
- Mrs Philippa Strachan: Pastoral Support Worker
- Mr Shaun Cross: Pastoral Support Worker
- Mrs Nina Webber: Pastoral Support Worker
- Mrs Maire McNeil: Pastoral Support Worker
- Mr Christian Jenks: Pastoral Support Worker
- Miss Megan McIntyre: Teaching Assistant
- Mr Tommy Barlow: Teaching Assistant
- Mrs Abbey Galsworthy: Teaching Assistant
- Mrs Penny Good: Teaching Assistant
- Mrs Claire Knight: Teaching Assistant
- Mrs Rachel Elvin:Learning Support Assistant
- Mr Thomas Starr: Learning Support Assistant
Admin, Finance, HR and Marketing
- Mrs Yvette Belcher: School Administrator (Student Services/Admissions)
- Miss Zoe Clements: School Administrator (Reception)
- Miss Hannah Cadman: School Administrator (Exams, Events and Marketing)
- Miss Hayley Collins: HR Assistant
- Miss Fiona Coombs: HR Manager
- Mrs Amanda Curtis: School Administrator (Reception)
- Miss Pascale Dunning: Finance Manager
- Mrs Sara Foster: Finance Assistant
- Mrs Susan Gibbs: Laundry Assistant
- Mrs Nicola Hamilton: Senior Cover Supervisor
- Mrs Emily Hamill: Head's PA & Clerk to Local Governing Body
- Mrs Elizabeth Hembrow: School Nurse
- Mrs Lizzie Hudson: Data, Exams & Systems Officer
- Mrs Leasa Knapp: Pupil Premium Administrator
- Ms Suzie McGonigal: Careers & Business Engagement Coordinator
- Mrs Lisa McTeer: Exams, Data & Systems Administrator
- Mrs Rachel Newson: School Nurse
- Mrs Caroline Phippen: School Administrator (Student Services)
- Mrs Hazel Putterill: Cover Supervisor
- Miss Michelle Sperring: School Administrator
- Mrs Rachel Thompson: Sixth Form Manager
- Miss Claire Thorne: Finance Assistant
- Mrs Heather Whiteley: Cover Supervisor
- Mrs Caroline Whittle: Attendance Team Leader
- Mrs Gail Woodley: Administration Manager
IT
- Mr Jaiden Butcher: IT Network Manager
- Mr Adrian Krzyzaniak: IT Technician
Library
- Mrs Susan Dibble: Library Manager
- Mrs Sally Rodway: Reading Support Assistant
Site
- Mr Alex Butler: Site & Facilities Assistant
- Mr Keith Laughton: Site & Facilities Manager
- Mr Gareth Starr: Site & Facilities Assistant
- Mr Andrew Winstanley: Site & Facilities Assistant
Technicians
- Mrs Haley Hinks: Senior Science Technician
- Mr Philip Horler: Performance Technician
- Mrs Sarah Ives: Food Technician
- Miss Sarah Jackson: Science Technician
- Mrs Christine Jarecki: Technology Technician
- Mr Kit Merryfield: Technology Technician
- Mr Tristan Stuart: Commercial Technician (Performing Arts)
- Mrs Rosemary Tucker: Reprographics
- Miss Sarah Walker: Science Technician
- Mrs Shan Woodley: Science Technician